Rejestracja telefoniczna:

+48 739 214 958

Napisz do nas:

dromedica.pl@gmail.com

al. Jana Pawła II 13/1

32-590 LIBIĄŻ

logo Specjalistyczne Gabinety Lekarskie DROMEDICA w Libiążu
11 września 2022

Zabieg zespołu cieśni nadgarstka

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

 

Choroba ta zwana inaczej zespołem kanału nadgarstka przejawia się bólami i drętwieniem nadgarstka, dłoni i trzech pierwszych palców. Pojawia się zaburzenie czucia neurologicznego, mrowienie, uczucie kłucia i cierpnięcia, czasami objawia się to wypadaniem trzymanych przedmiotów z ręki. Objawy są uciążliwe, odczuwane są w spoczynku, nasilają się szczególnie przy zgięciu nadgarstka, mogą pojawić się także w nocy, co powoduje wybudzanie (promieniowanie bólu do przedramienia i łokcia).

 

Co jest przyczyną schorzenia?

 

Objawy towarzyszące chorobie powstają na skutek przewlekłego ucisku na nerw pośrodkowy na poziomie nadgarstka. Choroba może rozwijać się przez wiele lat. Najczęściej chorują kobiety oraz osoby wykonujące prace ręczne, polegające ma powtarzających się jednakowych ruchach palców i nadgarstka. Rozwinięciu się zespołu cieśni nadgarstka sprzyjają inne choroby narządu ruchu (reumatoidalne, zwyrodnieniowe, stany zapalne stawów) oraz ogólnoustrojowe (cukrzyca, alkoholizm, otyłość i in.) Bardziej narażone są również kobiety w ciąży.

 

Sposoby leczenia zespołu cieśni nadgarstka.

 

Diagnostyka obejmuje przede wszystkim badania kliniczne i badanie przewodnictwa nerwowego (EMG). Leczenie zachowawcze mające na celu zwiększenie przestrzeni kanału nadgarstka polega na podaniu leków, unikaniu przeciążeń i ruchów zginających nadgarstek, spaniu z wyprostowanymi nadgarstkami, zastosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych. Terapia zachowawcza przynosi efekty średnio po 3-4 miesiącach

 

Najskuteczniejszym leczeniem jest leczenie chirurgiczne, polegające na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w miejscu ucisku. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Więzadło uciskające nerw zostaje przecięte, a zmiany zwyrodnieniowe i zrosty usunięte.  Objawy bólowe zazwyczaj znikają natychmiastowo, a optymalne rezultaty neurologiczne są widoczne po kilku miesiącach (w zależności od stopnia zaawansowania choroby).

Oferta:

 

Konsultacje z zakresu

  • ortopedii
  • psychiatrii
  • pediatrii
  • kardiologii
  • neurologii
  • fizjoterapii
  • psychologii
  • logopedii

 

Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia par

Trening umiejętności społecznych

Fala uderzeniowa

EKG, Holter EKG

 

Godziny pracy rejestracji:

 

pn-pt: 08.00 - 18.00

so-nd: nieczynne